Větrný tunel – volný pád jako z letadla

Větrný tunel neboli simulátor volného pádu, co je to?

Větrný tunel neboli simulátor volného pádu. Je to zařízení, ze kterého proudí vzduch (laicky řečeno fouká z podlahy) takovou rychlostí, až je Vaše tělo nadnášeno a létáte ve vzduchu jako ptáci. 

Slovo tunel je v názvu použito, protože simulátor volného pádu tvoří obrovskou rouru směrem vzhůru, kterou se “valí vzduch” rychlostí cca 270 km/hod. Jakmile “skočíte” do této roury s proudem vzduchu, začnete být nadnášeni a můžete si krásně plout, jako kdybyste skočili z letadla volným pádem, ale o mnoho bezpečněji a levněji. Odborně se tunel nazývá vertikální aerodynamický tunel a nikoliv větrný.

Volný pád
Je to bezpečné létat v simulátoru volného pádu?

Zatím nejsou známy případy, že by se někomu v simulátoru volného pádu přihodila nehoda. Samozřejmě, že do simulátoru volného pádu nepůjdete bez školení a na začátek simulace pádu s vámi bude instruktor. Je tam šikovná profesionální obsluha, která vám vše vysvětlí a dostanete speciální oblek vhodný na takový zážitek. V simulátoru volného pádu budete kvůli bezpečnosti sami. Pokud byste měli zájem o skupinový let, je potřeba mít už dostatek zkušeností, právě kvůli bezpečnosti. Více lidí by se mohlo v simulátoru potlouct. Let je také možné kdykoliv přerušit domluveným signálem.

Jak přesně zážitek probíhá

Ze všeho nejdřív nafasujete parádní kombinézu, helmu a brýle. A taky si vás instruktor vezme pěkně do parády. Ještě s pevnou půdou pod nohama si nacvičíte správnou “leteckou polohu”. A protože vítr v tunelu jen tak nepřekřičíte, instruktor vás naučí taky pár signálů pro dorozumívání.

Pak už se otevřou dveře a vy vejdete do tunelu, který je se svou šířkou 4,3 m a výškou 12 m jediným podobným zařízením v ČR. Položíte se do proudu vzduchu a necháte se jím unášet. Instruktor vám ze začátku pomůže, a jakmile si budete jistější, nechá vás létat samotně. Zůstane ale celou dobu v tunelu s vámi a bude připraven vám podat pomocnou ruku.

Průměrná rychlost vzduchu v tunelu je 50 m/s a operátor ji upravuje každému letci na míru podle jeho zkušeností a váhy. Když se vám létání už nebude líbit, stačí dát instruktorovi signál, který jste se předem naučili. On už bude vědět, že zase chcete stát nohama pevně na zemi. 

První volný pád bude trvat 1,5 minuty a po chvilce odpočinku to celé prožijete ještě jednou. Za celkem 3 minuty ve větrném tunelu si tak užijete skoro tolik adrenalinu, jako kdybyste třikrát vyskočili z letadla.

V tunelu létá vždy pouze 1 osoba společně s instruktorem.

 

Podívejte se na naše další zážitky

___

Partnerský web ARMYSHOP Námořnickétričko.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *